Światowy Dzień Zdrowia 2019


Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony corocznie 7 kwietnia i zwraca uwagę na ważne problemy zdrowia publicznego. Jest to data upamiętniająca powstanie Światowej Organizacji Zdrowia w dniu 7 kwietnia 1948r. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia mają na celu promocję zdrowia poprzez zwrócenie uwagi na powszechne ubezpieczenie zdrowotne jako uniwersalną ochronę zdrowia.

Zapraszamy mieszkańców powiatu pilskiego na XXI Powiatową Konferencje Promocji Zdrowia organizowaną z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia w dniu 05.04.2019r. w Młodzieżowym Domu Kultury „ISKRA” w Pile,
ul. Okrzei 9.

Program konferencji do pobrania

Więcej informacji dotyczących obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2019 można znaleźć na stronach WHO:

https://www.who.int/westernpacific/news/events/world-health-day

https://www.who.int/westernpacific/news/events/detail/2019/04/07/western-pacific-events/world-health-day-2019


 

XX Powiatowa Konferencja Promocji Zdrowia pod hasłem „ ZDROWIE DLA WSZYSTKICH”(link)


World Health Organization 2017.

Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia - 7 kwietnia jest depresja, a rok 2017 obchodzony będzie pod hasłem „Depresja – porozmawiajmy o niej”.

Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność cierpiących na depresję osób do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności, niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi i niezdolności do pracy zarobkowej. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat.

Depresji można jednak zapobiegać i można ją leczyć. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać lub leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.

Zobacz - informacja na temat kampanii w ramach Światowego Dnia Zdrowia
Zobacz - prezentacja
Zobacz - strona internetowa Światowej Organizacji Zdrowia

01   02   03

World Health Organization 2016.

W 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia - 7 kwietnia, podejmuje działania mające na celu promocję wiedzy o cukrzycy. Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia.

Organizując wydarzenia związane ze Światowym Dniem Zdrowia 2016, WHO pragnie:
- doprowadzić do zwiększenia wiedzy o rosnącym rozpowszechnieniu cukrzycy, ogromnym obciążeniu tą chorobą i jej poważnych następstwach, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach;
- spowodować podjęcie konkretnych, skutecznych i ekonomicznych działań w walce z chorobą, które będą obejmować zarówno profilaktykę, jak i metody diagnozy, leczenia i opieki nad osobami chorymi na cukrzycę;
- ogłosić pierwszy światowy raport o cukrzycy opisujący obciążenie chorobą i jej skutki oraz wzywający do wzmocnienia systemów ochrony zdrowia w celu zapewnienia lepszego nadzoru i profilaktyki cukrzycy oraz skuteczniejszego leczenia chorych.

Warto odnotować, że świat dokonał istotnego kroku w walce z epidemią cukrzycy, przyjmując jako cel zmniejszenie o jedną trzecią liczby zgonów z powodu chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy, do 2030 r. w ramach Celów Zrównoważonego Rozwoju. W związku z tym WHO wspiera państwa wdrażające polityki mające na celu zmniejszenie oddziaływania chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy, nowotworów, chorób układu krążenia i płuc.

Informacje:
Cukrzyca - ogólne informacje (pobierz)
Cukrzyca typu 1 (pobierz)
Cukrzyca typu 2 (pobierz)
WHO - dane o cukrzycy (pobierz)
Wykresy (pobierz)
Cukrzyca (pobierz)
Ulotka informacyjna (pobierz)
Światowy raport na temat cukrzycy (pobierz)