Szkoła Promująca Zdrowie
PIS województwa wielkopolskiego wspiera Szkoły Promujące Zdrowie zapraszając je do udziału w licznych przedsięwzięciach: programach edukacyjnych, akcjach i konkursach. Inicjatorem i koordynatorem Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie jest Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
W roku szkolnym 2017/2018 w wielkopolskiej sieci szkół promujących zdrowie jest 284 placówek, w tym 153, które posiadają Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Kolejnych 109 jest w okresie przygotowawczym. Link do bazy Szkół Promujących Zdrowie w województwie wielkopolskim: http://wre.ko.poznan.pl/zdrowie/

Historia Szkoły Promującej Szkoły
Koncepcja Szkół Promujących Zdrowie (SzPZ) narodziła się w Europie w połowie lat 80, jako drugi po "Zdrowych miastach" projekt promocji zdrowia. W Polsce popularyzację idei Szkół Promujących Zdrowie rozpoczęto projektem "Szkoła Promująca Zdrowie", realizowanym pod kierunkiem pani profesor doktor habilitowanej Barbary Woynarowskiej w latach 1992–1995, w 14 szkołach podstawowych, zwanych „szkołami projektowymi".

Kalendarium ważnych wydarzeń w Europie:
- 1986 - Konferencja międzynarodowa "Szkoła Promujące Zdrowie" w Szkocji – dojrzewanie koncepcji.
- 1989 - pojawił się pierwszy oficjalny dokument – raport WHO "Zdrowa Szkoła" autorstwa I. Younga i T. Williamsa.
- 1991 - Zainicjowanie przez Biuro Regionalne dla Europy WHO projektu "Szkoły Promujące Zdrowie" w czterech krajach dokonywujących transformacji ustrojowej: w Czechach, Polsce, Słowacji i Węgrzech.
- 1992 - utworzenie przez organizację międzynarodowe – Komisję Europejską, Radę Europy i WHO – Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
- 1997 - I Konferencja Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowia w Grecji.

Kalendarium ważnych wydarzeń w Polsce:
- 1989 – pierwsza publikacja w polskim piśmiennictwie autorstwa T. Williamsa – współtwórcy koncepcji Szkół Promujących Zdrowie. Raport WHO „Zdrowa Szkoła” w języku polskim.
- 1991 – Porozumienie między Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ministerstwem Zdrowia i Opieki Społecznej.
- 1992 – przyjecie Polski do Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie oraz utworzenie pierwszej Wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
- 1996 – I Konferencja Szkół Promujących Zdrowie w Lesznie.
- 1998 – II Konferencja Szkół Promujących Zdrowie w Gdańsku.
- 2000 – Porozumienie między Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ministerstwem Zdrowia.
Źródło: „Edukacja zdrowotna i promocja zdrowia w szkole” wydanie specjalne Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej, zeszyt 10-11, Warszawa 2006

Więcej informacji na:
 

Wojewódzcy koordynatorzy programu:
Magdalena Stoicka-Kluj, Hanna Węgielska

Kontakt:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. (61) 656 80 24

powrot